CE Belgelendirme

CE BELGELENDİRME

Ce belgesi Sanayinin ortaya çıkması ile beraber gelişen ticaret anlayışı da hızla dünyamıza yayılmaya başladı. Birçok ülke sanayilerinin gelişmesi ile beraber dış ülkelere açılmaya başlayarak ticaret hacimlerini çok büyük oranlara getirmişlerdi. Bunun yanında teknolojik gelişmelerinde hız kazanması ticaret anlayışına çok farklı bir boyut kazandırdı. Artık dünyanın istediğimiz herhangi bir yerindeki ürüne kolaylıkla ulaşabiliyor ve onu alabiliyoruz. Çoğu firma ürettikleri ürünleri dünya pazarlarında satmak üzere strateji geliştirmeye başladı. Ama çoğu ülkenin bazı standartları oluyor ve bu standartları yerine getiremeyen firmalar o ülkenin pazarına kesinlikle ürün sokamıyorlar. Gelişen bu ticaret hacminin tüketicilere de zararlı oluyor tabi ki. Bunlarda ürünün insan sağlığına veya çevreye verdiği zararlar oluyor genelde. Tüketiciler aynı üründen çok fazla olmasından dolayı hangi firmalardan alışveriş yapmaları gerektiğini bilemez hale geldiler. Tüketici bazen daha uygun fiyatlı olduğu için bilmedikleri bir markanın ürünlerini kullanıyor ve üründen kaynaklanan bir takım sorunlarla karşılaşıyorlar. Bu yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek ve kaliteli hizmet alışverişini sağlamak için birçok belgelendirme mevcut şuanda dünyamızda. Örneğin iso belgeleri şuanda dünyada en çok yaygın olan ve bütün pazarlarda geçerliliği sağlanmış son derece güvenli standart sertifikaları olarak kullanılıyor. İso belgelerinin yanı sıra dünyamızda kullanılan ve uluslararası bütün alanlarda geçerli olan bir belge var ki çok önemlidir. Bu belgenin adı CE işaretidir. Aldığınız her üründe görmekte olduğunuz bu belge ürün güvenilirliği açısından çok önemli ve zorunludur. Bu belgeyi gördüğünüz ürünlerin bütün kalite yönetimlerinden sağlam bir şekilde geçtiğini bilmeniz önemlidir.

CE BELGESİ NEDİR?

ce belgesiCE belgesinin Avrupa’ya Uygunluktur. Bu belge ürününüzü eğer Avrupa’daki pazarlara sokmak istiyorsanız almanız gereken zorunlu bir belgedir. Bir nevi ürünlerinizin pasaportu olarak da adlandırılabilir. Avrupa menşeli bir firmayla ortaklığınız ya da herhangi bir iş ilişkiniz varsa ürünleriniz de bu işareti kesinlikle kullanmak zorundasınızdır. Bu belge ürününüzün bütün sağlık kontrollerinden geçtiğini ve güvenli bir şekilde o pazarlara geldiğinin kanıtı niteliğindedir. CE belgesi bulunan bir ürünün doğru kullanılması koşulunda, insan sağlığına, çevreye ve diğer hiçbir canlıya zarar vermeyeceğinin belgelendirilmiş halidir. CE belgesi Avrupa Birliği içinde üretilen her ürünün üzerinde olmak zorundadır. CE belgesi kesinlikle ürünün kalitesini belgelendirmez. CE işareti o ürünün zararsız ve kullanışa elverişli olduğunun kanıtı niteliğindedir.

CE BELGELENDİRMENİN FAYDALARI

Eğer ürünleriniz CE işareti taşıyorsa Avrupa pazarlarında rahatlıkla ticaret yapabilirsiniz.
Sanayi sektöründe üretim yapan firmaların gerek kendi ülkelerindeki pazarlarda olsun gerekse uluslararası pazarlarda olsun ürünlerinde CE belgesi taşımaları zorunlu hale gelmiştir. Bu işarete sahip olarak yasal zorunluluklarınızı yerine getirmiş olursunuz.
Bu belge Avrupa Birliği standartlarında ürün ürettiğinizin kanıtı olacaktır.
Ürettiğiniz ürünlerin pasaportu olacak bu belgeyle bütün pazarlara erişim sağlayabilirsiniz.
Bu işaret malın, üretim aşamasından tüketiciye ulaşana kadar ki süreçte herhangi bir canlıya veya doğaya zarar vermediğini ve vermeyeceğini kanıtlar niteliktedir.
CE belgelendirmesine sahip olmayan ürünler uluslararası pazarlara giremez ve kalitesiz olarak nitelendirilir.
Bu belgeye sahip olarak müşterilerinizin gözündeki saygınlığınızı artırmış olursunuz.
CE işaretine sahip kuruluşlar kendi bünyelerinde planlı ve programlı bir çalışma ortamı içerisindedirler.
CE işareti size pazarlarda rekabet avantajı sağlayacaktır.

CE BELGESİ KULLANMASI GEREKEN FİRMALAR

 • Alçak gerilim cihazı üretimi yapan şirketler.
 • Basit basınçlı kap üretimi yapan şirketler
 • Gaz ile çalışan ürünleri yapan işletmeler.
 • Sıcak su kazanlarını üreten şirketler.
 • Elektromanyetik özellikte malzemeler yapan şirketler.
 • Makine üreten işletmeler.
 • Sivil kullanım amacı ile patlayıcı madde üreten şirketler.
 • Otomatik olmayan tartı aletlerini üreten şirketler.
 • Patlayıcı ortamlarda kullanılmak üzere yapılmış olan malzemeleri üreten şirketler.
 • Asansör üretimi yapan şirketler.
 • Dondurucu üretimi yapan şirketler.
 • Basınçlı kap üretimi yapan şirketler.
 • Vücuda yerleştirilen aktif tıbbi malzemelerin üretimini yapan şirketler.
 • Tıbbi cihazların üretimini yapan şirketler.
 • Oyuncak üretimi yapan şirketler.
 • Turistik amaçlı tekne üretimi yapan şirketler.
 • İnşaat ve yapı malzemeleri üretimi yapan şirketler.
 • Kişisel koruma malzemeleri üretimi yapan şirketler.
 • Yolcu taşıma amaçlı kablo düzeneği üzerinde hareket eden araçları üreten şirketler.

CE İŞARETİ KULLANIMI

CE BELGESİ KULLANMASI GEREKEN FİRMALAR

CE işaretini ürünlerde kullanırken kendi standartlarına uygun ölçülerde kullanılmadır. Bu yasal bir zorunluluk olarak şirketlerin uyması gerek kurallar arasındadır.

“CE” işareti aşağıdaki şekle ve orana uygun olarak “CE” harflerinden oluşur:

Küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda yukarıda yer alan şekildeki oranlara uyulur.

İlgili teknik düzenlemede aksi belirtilmediği müddetçe, “CE” işareti asgarî 5 mm ebadında olur.