CE Belgesi Fiyatları

Aslen Conformite European olan ve genelde kısaltılarak kullanılan belgedir. Anlamı ise Avrupa standartlarına uygunluktur. Belli normlara uygun olduğunuzu belirtir. Herhangi bir alan için bir diğerinden farklı olabilir. CE belgesi çoğu firma için çok büyük bir önem taşır. Çünkü bu belgesi bulunmayan ve bu onayı taşımayan ürünler Avrupa Birliği ülkelerine giremez. Bu yüzden de birçok kişi tarafından ürünlerin Avrupa pasaportu olarak da tanımlanabilir. Bu işaret 2004 yılından beri Türkiye iç pazarında da taşınması zorunlu hale geldi. Serbest bir şekilde ürünlerin satımı, yeni pazarlara açılma gibi çok önemli özelliklerin sağlanması iççin birinci şarttır.

CE Belgesi FiyatlarıCE Belgesi Nasıl Alınır?

CE belgesi almak için doğal olarak belli şartların sağlanması gerekir. Her ürün için ya da ürün grubu için belli olan direktifler belirlenir. Daha sonra da ürünün sağlaması gereken standartlar belirlenir ve kavranır. Tabi burada dikkat edilmesi gereken birçok farklı şey vardır. Özellikle de girilecek pazarın kurallarının da göz ardı edilmemesi gerektiğidir. Örneğin Türkiye’de satış yapacak bir ürünün hem CE belgesi olmalı hem de pazarı kendi kurallarını da ihlal etmemeli. Bunlar göz önünde bulundurularak bir yol haritası seçilir. Direktifler zaten firmanın izlemesi gereken yolu gayet açık bir şekilde anlatırlar. Dolayısıyla bu direktifleri dikkatle takip etmelidir. Ürünün cinsi de önemlidir. Riskli ürün kategorisinde ise onaylanmış kurumlardan e uygun belgelendirme teklifi araştırılır. Bu ürünün standartlarına uygun olarak yapılıp yapılmadığı araştırılır. Ürünün mekanik, elektriksel ve konstrüksiyon yapısındaki risk analizleri yapılır. Bu esnada ise çıkabilecek bazı pürüzler değiştirilir ve standartlara uygun hale getirilir. Aynı zamanda ürünlerin standardı koruyabilmesi için gerekli eğitimler de uzman kişilerce verilir. Bu konu ile ilgili bazı direktifler oluşturulur ve sürekli olarak bunlara bağlı kalınması zorunlu kılınır.

CE Belgesi Maliyeti

CE belgesi maliyeti için birçok farklı fiyat bulmak mümkündür. Fakat bu tamamen nereden aldığınız ile ilgili bir durumdur. Genelde TSE yani Türk Standartları Enstitüsü bu CE belgesi verebiliyor. Buradan CE belgesi almanın fiyatı ise yaklaşık olarak 3.500 ile 4.000 TL arasıdır.

 2 yorum

Bir cevap yazın