EAC Belgesi Nedir? EAC Belgesi Fiyat

EAC belgesi gümrük birliği uygunluk sertifikası demektir. Belgenin amacı üretim yapan firmaların ürettikleri ürünlerin gümrük birliği bölgesi dahilinde belirlenen yönetmeliklere uygun olup olmadığını belirtmektir. Bu belgeye sahip olmayan firmalar ürünlerini gümrük birliği bölgesinde ki ülkelere sevk edemezler. Geçmişte GOST adı ile bilinen sistemin yerine gelen EAC belgesi özellikle Rusya ve çevresinde ki bazı ülkeler ile uluslararası ticaret yapmak isteyen tüm işletmelerin sahip olması gereken bir belgedir. Gerekli kriterleri karşılayan tüm işletmeler bu belgeyi gerek seri üretim gerekse parti üretim işlemleri için alabilirler.

EAC Belgesi Nedir?

Firmalar ürettikleri ürünleri farklı ülkelere gönderebilmek için mutlaka o ülkelerin veya bağlı oldukları kurumların kurallarına uymalıdırlar. Özellikle sahip olunması gereken farklı belgeler olmasından dolayı ticari yaşamına devam etmek isteyen firmalar ihtiyaçları olan belgelere sahip olmak zorunda kalırlar. EAC belgesi de bu belgelerden biridir. Gümrük birliği bölgesinde yer alan ülkelere gönderecek olan malzemelerin bu bölgenin kurallarına uygun olup olmadığı EAC belgesi ile belirtilmiştir. Bir firma bu belgeye sahip olmadan ürünlerini gümrük birliği bölgesi ülkelerine gönderemez.

EAC Belgesi Nasıl Alınır?

EAC belgesi bu konu hakkında yetkilendirilmiş olan kurumlar tarafından verilir. Bu kurumlar mutlaka gümrük birliği sınırları içinde devlet tarafından yetkilendirilmiş olmalıdırlar. Bu belgeyi verecek olan kurumlar gerekli işlemleri ve incelemeleri ilgili kanun ve yönetmeliklere göre yaparlar. Yapılan incelemelerden sonra uygun görülen firmalara EAC belgesi verilir. Bu belgeleri vermekte yetkili olan kurumlar firmalar hakkında birçok inceleme yaparlar. Bu incelemelerde herhangi bir sorun çıktığı takdire firmadan gerekli düzenlemeleri yapması istenir. Daha sonra başvuru yapan firmalar gerekli güncellemeleri yaparak işlemlerin sonuçlanmasını sağlayabilirler.

EAC Belgesi NedirEAC Belgesi İçin Gerekli Evraklar

EAC belgesi başvurusu yapacak olan firmalar bu başvurularını mutlaka gerekli sertifikaya sahip olan yetkili kurumlara yapmalıdırlar. Bu kurumlar firmaların başvurularını değerlendirmek için kendilerinden bazı evraklar isteyebilirler. Bu evrakların her biri başvuru işlemlerinin başlaması ve aynı zamanda hızlı bir şekilde ilerlemesi için gereklidir.

EAC Belgesi Açılımı

EAC belgesi Eurasian Conformity’dir. Amacı Rusya Federasyonundaki ürünler ile üreticiler arasındaki ilişkileri düzenleyen prosedürleri incelemektir. Bu belgeye sahip olan firmaların ürünleri gümrükleme işlemlerinde öncelikli olarak kabul edilir ve geçiş işlemlerinin daha hızlı ilerlemesi gibi avantajlar sağlanır. Üstelik bu belgeye sahip olmak isteyen firmalar isterlerse sadece tek bir partilik üretim için isterlerse de seri üretim yapacakları malzemeler için EAC belgesi alabilirler.

EAC Belgesi Teşvik

EAC belgesi almak isteyen işletmeler bunun için başvurularını yapmadan önce devletin resmi makamları tarafından sunulan teşvikler hakkında araştırma yapabilirler. Firmaların yurtdışına ürün satmalarını ve doğal olarak ülkeye döviz girdisi sağlamaları için gerekli olan bu belgeyi almak isteyen firmalara devlet tarafından bazı destekler verilmektedir. Bu sayede işletme sahipleri kendileri için sağlanan bu avantajları değerlendirerek işlemlerin çok daha kısa zaman içinde tamamlanmasını sağlayabilirler.

EAC Belgesi Hangi Ülkelerde Kullanılmaktadır?

Parti bazlı veya seri bazlı üretilen ürünlerin gümrük birliği üyesi ülkelere gönderilmeleri için düzenlenen EAC belgesi Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan, Ermenistan veya Kırgızistan gibi ülkeler de geçerlidir. EAC belgesi sahibi olan işletmeler ürünlerini bu ülkelerin her birine ihraç edebilirler. Çünkü bu belgeye sahip olunduğu takdirde ilgili ülkeler kendilerine gönderilen malzemelerin kendi kriterlerine uygun olduğundan emin olacakları için gümrük işlemleri çok daha hızlı bir şekilde ilerler.

EAC Belgesi Çeşitleri Nelerdir?

EAC belgesine sahip olmak isteyen işletmeler bu konuda 3 farklı seçenek ile karşılaşırlar. Her EAC belgesi farklı özelliklere sahiptir ve işletme sahipleri başvurularını üretim veya ihraç şekline göre yapmalıdırlar. Bu belgelerden hangisine ihtiyaçları olduğunu belirlemeleri gereken işletmeler başvurularını da buna göre yapmalıdırlar. Şema 1C, şema 3C ve şema 4C olarak 3 farklı çeşidi olan EAC belgeleri şu özelliklere göre çeşitlendirilirler;

  • Şema 1C : Belli sayıda üretilen ürünler için verilir.
  • Şema 3C : Bir partide aynı anda üretilen ürünler için verilir.
  • Şema 4C : Belli bir ürünün seri üretimi için verilir.

EAC Belgesi Rusya

Ürettikleri ürünleri Rusya’ya ihraç etmek isteyen tüm işletmeler mutlaka EAC belgesine sahip olmalıdırlar. Bu belge olmadan bu ülkeye kesinlikle ürün gönderilemez. Aynı zamanda bu belge sadece Rusya için değil diğer gümrük birliği üyesi ülkeler içinde geçerlidir. Yetkili firmalar tarafından sertifikalandırılmış olan kurumlar aracılığı ile alınabilen bu belgeler hem parti bazlı hem de seri bazlı olarak üretilen ürünler için alınabilir.

EAC Belgesi Fiyat

EAC belgesi fiyat bilgileri almak isteyen işletme sahipleri bu konuda farkı yetkili firmalar ile iletişime geçebilirler. Bu belgenin fiyatları genellikle ürün adı, tipi, teknik özellikleri, gümrük tarife istatistik pozisyonu veya alınacağı süreye göre belirlenir. Firmalardan alınan bu bilgilerden sonra belgeyi verecek olan yetkili firmalar gerekli incelemeleri yaparlar ve o dönem için piyasanın en uygun EAC belgesi fiyatlarını sunarlar.

 

isobelgeleri.net