GOST-R UKR SEPRO

GOST-R UKR SEPRO

GOST-R UKR SEPRO; Rusya ülkesinde 2000 yılı itibari ile iç piyasada zorunlu hale getirilmiş olan GOST-R perakende ve toptan satış için zorunlu hale gelmiş bir belge olarak firmalardan istenmektedir.

GOST-R Standartları genel olarak TSE, ISO, CE belgesi niteliğindedir tek fark ise Rusya’ya ait olmasıdır. Genel olarak GOST-R belgesi mağazalarda denetimler esnasında isteneceği gibi gümrüklerde ’de istenmektedir. Eğer Rusya’da sizlerde ticaret yapacaksınız bu belgenin sizde olması zorunludur. Rusya 1997 yılında yaşadığı krizi atlatmak ve ürünlerin daha kaliteli olması için bu belgeyi ülke menfaati açısından zorunlu hale getirdiğini duyurmuştur.

GOST-R UKR SEPRO Belgesi Zorunlumu?

GOST-R UKR belgesi bazı belgelerde zorunlu bazı belgelerde ise istek üzerine yapılmıştır. Gost-R sertifikasının zorunlu alınması gereken ürün ve hizmetlere sarı renkte sertifika, istek üzerine alınması gereken ürün ve hizmetler için ise mavi renkte sertifika verilmektedir. Rusya’da yasal olarak kabul edilen belgede SARI renkte olan ürünler için GOST R belgesi zorunludur.

GOST-R sertifikası Rusya devletinin denetim ve laboratuvarlarından geçen işlemlerden sonra denetim yapıldıktan sonra verilmektedir. Eğer ürün ve hizmetlerin Gost-R uygunluk belgelendirilmesinden hariç Yangın , Hijyen belgelendirilmesi zorunlu ise, Rusya MCS Bakanlığı 08 Temmuz 2002y. No:320 “Yangın belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler” ve Rusya Devleti Hijyen standartları 15 Ağustos 2002y. No:325 “Hijyen belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler” kanunlarına istinaden önce Hijyen , Yangın belgeleri alındıktan sonra GOST-R kalite belgesi verilmektedir