ISO 10002:2015 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi

ISO 10002 2015 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ YÖNETİM SİSTEMİ

Firmanız için ISO 10002:2015 danışmanlık firması mı arıyorsunuz? Konu hakkında pek bilginiz olmadığını düşünüyor ve bu kısa sürede bu belgeyi nasıl şirketime katarım diye düşünüyorsanız tecrübeli bir kadroya ihtiyaç duyuyorsanız sayfanın üst kısmında yer alan teklif al veya iletişim bölümünden hemen bizlere ulaşabilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti bir işletmenin sahip olması gereken en önemli unsurlarından biridir. Bir işletmede eğer müşteriler memnun değilse o işletmede fazla bir büyüme ya da kaliteli bir ticaret anlayışı bekleyemeyiz. Günümüz dünyasında gelişen ticaret hacminden dolayı aynı alanlarda karşımıza yüzlerce firma çıkabiliyor. Peki bu kadar çok firmanın içinden hangisinden ticaret yapmamız gerektiğini nasıl anlayabiliyoruz. iso belgeleri bize bu konuda en çok yardımcı olan sertifikalardandır. Bütün uluslararası pazarlarda geçerliliği olan bu belgeler bize güvenli alışverişin kapılarını sonuna kadar açmaktadırlar. Bu belgelerin içlerinde öyle bir tanesi vardır ki , sadece müşterilerimize karşı nasıl bir planlama içinde olmamız gerektiğini bize göstererek müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmamızı sağlar.

ISO 10002 2015 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR

Dünya ticaretinin çok büyük boyutlara ulaşması ile beraber ticaret alanındaki iyileştirme çabaları bu oranda büyümüştür. Bir işletmenin en önemli kaynaklarından biride o işletmenin müşterileridir. Müşterinizin memnuniyeti sizin işletmenizi ayakta tutacak en temel etkendir. Müşterilerinin memnun olmadığı bir işletmenin ayakta kalması çokta olası bir durum değildir. Bu durum göz önüne alınarak Dünya Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından iso 10002 müşteri memnuniyeti yönetim sistemi adı altında bir standart çıkartılmıştır. Bu standarttın işleyiş biçimi temelde, müşteri şikâyet ve önerilerini göz önüne alarak o konularda iyileştirme ve yenilik yapılmasıdır. Müşterilerinizin isteklerini yerini getirmek onların şikâyetlerine cevap vermek tüketicilerin en çok istediği konulardan biridir. Bu standarttı kullanan firmalar müşterileri ile ilgili olan her konuda çok büyük bir titizlikle çalışarak daha iyi bir hizmet vermeye devam etmektedirler. Standart işletmenizin müşteri ilişkilerini en üst seviyeye çıkartır ve işletmenizin büyümesinde size büyük ölçüde yardımcı olur. Bu standarttı kullanarak direk olarak tüketicilerinizin ne istediğini bilir ve kendinizi o konuda geliştirirsiniz. Şirketiniz müşterilerinizin şikâyetçi olduğu alanlarda kendini iyileştirir ve doğacak olan hataları en aza indirirsiniz. Müşterilerinizle her zaman güvenilir bir alışveriş içinde olmanızı sağlayacaktır

ISO 10002 2015 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ YÖNETİM SİSTEMİNİN FAYDALARI

Müşterilerinizin size ileteceği mesajlar nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini size gösterecek ve şirketinizi bu alanlarda daha verimli bir hale getirecektir.
Çalışanlarınızı, müşterilerinizden gelecek şikâyet veya öneriler konusunda bilinçlendirir ve daha verimli personeller yetiştirmenizde size yardımcı olur.
Müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğunuzu ve müşterilerinizi önemsediğinizi gösterecektir.
İşletmenizi müşteri memnuniyeti açısından üst basamaklara taşıyacaktır.
Müşterilerinizden gelecek şikâyetler doğrultusunda bu alanlarda iyileştirme yapmanızı sağlar ve bu şikâyetlerin bir daha gelmemesine olanak sunar.

Pazar piyasasında şirketinizin prestijini artırır ve size rekabet avantajı sunar.
Müşteri memnuniyetsizliği açısından doğabilecek maddi zararınızı en aza indirir.
Bu standart İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile tam bir doğru orantıda olup onu kendine benimsemiştir. Yani eğer firmanız iso 9001 yönetim sistemini kullanıyorsa bu standarta da çok kolay bir şekilde ulaşabilir ve kullanmaya başlayabilir.

ISO 10002 2015 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ YÖNETİM SİSTEMİNİN TEMEL YAPISI
1 Kapsam

2 Atıf yapılan standartlar ve/veya dokümanlar

3 Terimler ve tarifler

* Şikâyetçi

* Şikâyet

* Müşteri

4 Kılavuzluk prensipleri

* Genel

* Görünürlük

* Erişilebilirlik

* Cevap verebilirlik

* Objektiflik

* Ücretler

* Gizlilik

* Müşteri odaklı yaklaşım

* Hesap verebilirlik

* Sürekli iyileştirme

5 şikâyetleri ele alma çerçevesi

* Taahhüt

* Politika

* Sorumluluk ve yetki

6 Planlama ve Tasarım

* Genel

* Hedefler

* Faaliyetler

* Kaynaklar

7 şikâyetleri ele alma prosesinin çalıştırılması

* İletişim

* Şikâyetin alınması

* Şikâyetin takip edilmesi

* Şikâyetin alındığının bildirilmesi

* Şikâyetin ilk değerlendirmesi

* Şikâyetlerin araştırılması

* Şikâyetlere cevap verme

* Kararın bildirilmesi

* Şikâyetin kapatılması

8 Sürdürme veya iyileştirme

* Bilginin toplanması

* Şikâyetlerin analizi ve değerlendirilmesi

* Şikâyetleri ele alma prosesi ile ilgili memnuniyet

* Şikâyetleri ele alma prosesinin izlenmesi

* Şikâyetleri ele alma prosesinin tetkiki

* Şikâyetleri ele alma prosesini yönetimin gözden geçirmesi

* Sürekli iyileştirme

Sizde firmanızın pazarlardaki saygınlığını artırmak ve şirketinizi daha büyük bir şirket haline getirmek istiyorsanız iso belgelerinizi tamamlayın. Bize ulaşarak alanında ki uzman personellerimizle fikir alışverişinde bulunun ve bizlerin rehberliğinde firmanızı üst sıralara taşıyın. Gelişen dünya ticaretinde pazarlardaki rekabet ortamını kaçırmamak adına alanınıza özel iso belgeleriniz sizleri bekliyor.