ISO 10002 Müşteri Yönetim Sistemi

ISO 10002 standardı sayesinde müşteri şikayetlerini çok daha kolay bir şekilde yönetmek ve müşteri beklentilerini hızlı bir şekilde cevaplamak mümkün hale gelecektir. Özellikle müşteri şikayetleri, faaliyetleri iyileştirme imkanı verdiğinden dolayı, şikayetleri memnuniyete dönüştürme şansınız daha yüksek olacaktır. Şirketin faaliyeti veya büyüklüğünün herhangi bir önemi olmadan, ilgili standart türü hedefinize daha çabuk bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Müşteri şikayetleri yönetim sistemi, sürekli olarak bir başarı hedefi bulunan şirketlerin olmazsa olmazları arasına giriş yapmış durumdadır.

ISO 10002 Nedir?

Müşterilerin sağlanan faaliyetlerden çok daha fazlasını beklemesi zamanla mümkün bir hale gelebilir. Rakipler bu beklentileri karşılamak için biraz daha fazla çalışırken, ISO 10002 standardıyla bu durumu sizde rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Kendi şikayet sisteminizi oluşturmak için çeşitli esaslar koymanıza neden olurken, şikayetlerin temelini ve nasıl çözebileceğinizi belirlemenize imkan sağlar. Bu sayede çok sayıda müşterinin beklentilerini daha rahat şartlar altında karşılamış olursunuz.

ISO 10002 Yararları

  • Müşteri odaklı bir yaklaşımın ortaya çıkmasına neden olur, çok sayıdaki şikayetin kısa yoldan çözüme kavuşturulmasına olanak sağlar.
  • Şikayetle ilgilenme yöntemine katkıda bulunarak, sürekli olarak gelişmesine yol açar.
  • Verimin artmasını sağlamak için ISO 9001 ve ISO 10002 standartlarının entegre edilmesini sağlar.
  • Şikayet eğilimlerinin ve şikayet nedenlerinin belirlenmesinde etkili bir araçtır.
  • Operasyonel açıdan daha verimli bir etkinliğin oluşmasına neden olur.