ISO 14001 2015 Belgesi’ni Kimler Alabilir?

ISO 14001 2015; bir işletmenin faaliyetleri sırasında havaya, suya veya toprağa bıraktığı atık maddelerin, bir başka deyişle çevreye verdiği zararın en aza indirilmesi ve doğal kaynak tüketiminin en düşük seviyede tutulması amacıyla düzenlenen bir belgedir.

Dünyadaki doğal kaynakların gitgide azaldığını düşünürsek küçük veya büyük demeden her işletmenin bu konuda duyarlı olması gerekmektedir. Bu konuya itibar gösteren kuruluşların müşterilerinin karşısında daha değerli olduğu bilinmektedir. Söz konusu çevre duyarlılığının ISO 14001 2015 belgesine sahip olarak gösterilmesi; işletmenin ürün ve hizmetlerinin müşteriler tarafından daha çok tercih edilmesine neden olmaktadır.

Hangi Kuruluşlar ISO 14001 2015 Belgesi’ni Alabilirler?

Üretim esnasında atıkları bulunan her işletmenin ISO 14001 2015 belgesini alması söz konusu olmaktadır. Bu kuruluşlar, çevre yönetim sistemi kurdukları ve uyguladıkları takdirde çevre yönetim sistemi belgesi almaya hak kazanırlar.

Plastik enjeksiyon üretimi yapan firmalar başta olmak üzere inşaat ve beton işleri yapan firmalar, tekstil ve gıda firmaları, araç servisleri, yedek parça üreten firmalar, kimya laboratuvarları, tıbbi malzeme üreten firmalar, sağlık kuruluşları, poliklinikler, hastaneler, matbaalar gibi firmalar; söz konusu belgeyi almak isteyebilirler.

Tüm bu firmalar; havaya emisyonlar, suya boşaltmalar, tehlikeli ve katı atık şeklinde toprağa bırakmalar, elektrik, su gibi kaynak tüketimlerinden dolayı bu belgeyi almak adına başvuru yapabilirler. Söz konusu firmaların bu aktivitelerin çevresel etkileri hakkında bilgi sahibi olması şarttır.1 Yorum

Bir cevap yazın