ISO 14001 2015 Nasıl Alınır?

ISO 14001; çevre yönetim sistemi olarak bilinmektedir. Hatta, dünyanın en çok bilinen çevre yönetim standardı olmasıyla ayrı bir öneme sahiptir. Sürdürülebilir başarıya ulaşmak isteyenlerin şirket yönetiminde çevre yönetimini ayrı bir yere koyması gerekmektedir. ISO 14001; uluslararası bir belge olmakla beraber işletmenin faaliyetlerindeki çevre etkisinin en aza indirilmesinde ve işlerin büyümesinde fayda sağlayacaktır.

ISO 14001 2015 belgesi almak isteyenlerin doğru eğitimlerden, kaynaklardan ve hizmetlerden yararlanması gerekmektedir. Çevre yönetiminin her şirket için özel olarak planlanması gerekir. Bunun yanı sıra, şirketin ihtiyaç duymadığı hizmetlerin iptal edilmesi ve söz konusu maliyetlerin düşürülmesine çalışılması şarttır. ISO 14001 2015 paketinin işletmenin beklentilerine göre planlanması söz konusudur.

ISO 14001 2015 Belgesinin Alınma Süreci

ISO 14001 belgesinin alınması için farklı bir kaynaktan işletmenin üst yönetiminin ve çalışanlarının eğitim alması gerekmektedir. Bu eğitimin ilk kısmında ISO 14001 2015’in işletmeler için ne kadar önemli olduğunun bilincinde olunmalıdır. Ayrıca, sistemin faydalarına dair net bilgiler edinilmelidir. Bununla beraber, ikinci aşama, uygulama olarak bilinmektedir. Bu aşamada, çevre yönetimi sistemine dair en iyi uygulamalar oluşturulmaktadır. Üçüncü etapta ise belgelendirme süreci başlamaktadır. Güvenli ve başarılı bir belgelendirme sürecine başlanmaktadır. Dördüncü etapta; sürdürme kısmı önem taşımaktadır. İşletmelerin sürdürülebilir bir sistem kurması gerekmektedir. İşletmenin başarılı olması, sistemin ne kadar sürdürülebilir olduğuyla doğru orantılıdır.Bir cevap yazın