ISO 45001 2018 Belgesi Ne İçin Kullanılır

ISO 45001 standardı; OHSAS 18001 standardının yerini almasıyla bilinmektedir. Bu standartlar sayesinde çalışanların güvenlikleri ve iş sağlıkları arttırılmaya çalışılmaktadır. Buna ek olarak, meslek hastalıklarının ve iş kazalarının sayısını düşürmek amacıyla kullanılmaktadır. ISO 45001 standardı; işletmelere çalışan güvenliği konusunda farklı bir bakış açısı kazandırmasıyla öne çıkmaktadır.

İş sağlığı ve güvenliğinin işletmeler adına çok önemli olduğundan bahsetmek gerekir. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının olmadığı bir işletme düşünmek çok zordur. Hatta, bu tip kazaların sayısı ve şekli bile işletmelerin kendi içerisindeki departmanlarında farklılık göstermektedir. Ancak, ISO 45001 standartlarını uygulayan firmaların küçük veya büyük olmasına bakılmadan bu standartlara uygunluk göstermesi söz konusudur. Bir başka deyişle, bölgesel bir işletme veya çok uluslu bir firma olabilirsiniz. Ancak, ISO 45001 2018 standartları her işletmenin niteliklerine uygun şekilde düzenlenebilmektedir.

ISO 45001 2018 Belgesi Neler Hedefler?

ISO 45001 2018; iş sağlığı ve güvenliği risklerinin en aza indirilmesini hedeflemektedir. Hatta, bu risklerin tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik olarak çalışılmaktadır. Ayrıca, bu belge, işletmelere belirli bir saygınlık kazandırmaktadır. Bu belge; bir işletmenin kurumsal sorumluluğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra, her işletme için çalışanları ayrı bir öneme sahiptir. ISO 45001 2018 standartlarının uygulandığı bir işletmede çalışanların motivasyonu oldukça yüksek olacaktır. Yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi noktasında da bu belgenin önemli olduğuna değinmek gerekir.Bir cevap yazın