ISO 45001 2018 Standartlarını Kimler Alabilir

ISO 45001 2018 Standartlarını Kimler Alabilir?

ISO 45001 standartları; yayınlanalı çok uzun süre geçmemesine rağmen birçok işletme adına alınması zorunlu bir belge niteliği taşımaktadır. Bu standart; herhangi bir sektörde faaliyet gösteren firmaları hedef almamaktadır. İşletmenin kamu veya özel sektörde faaliyet gösteriyor olmasının herhangi bir önemi yoktur. İşletmede çalışan kişi sayısının, ne üretiminin yapıldığının veya üretim kapasitesinin herhangi bir belirleyiciliği yoktur.

Faaliyetleri sırasında iş sağlığı ve güvenliği kriterlerine uymak isteyen ve bu sayede uluslararası alanda tanınmış bir kurum tarafından onay almak isteyenlerin ISO 450012018 belgesini almak için başvuruda bulunması mümkündür. Bünyesindeki riskleri kontrol etmek isteyen her işletme, büyüklüğünden bağımsız olarak, ISO 45001 2018 belgesini almak için başvuruda bulunabilir.

ISO 45001 2018 Belgesi İçin Başvuru Şartları

ISO 450012018 belgesini almak isteyenlerin sahip olması gereken herhangi bir özel şartın olmadığını dile getirmiştik. İşletmenin bünyesindeki faaliyetlerden ortaya çıkması muhtemel riskleri önceden tespit etmesi, analizini yapması ve gereken önlemleri almak istemesi; bu belgeyi alması adına önem teşkil etmektedir. Her işletme; iş sağlığı ve güvenliği kriterlerini düşünerek karlılığını ve verimliliğini arttırmak ister. Bu güvenlik prosedürlerine uyulduğu takdirde işletmenin maliyetlerinin de düşeceği aşikardır. ISO 45001 belgesi, üç yıl süreyle geçerli olmaktadır. Üç yıl içerisinde işletmenin söz konusu değişimlere ayak uydurması ve kendini geliştirmesi önemli bir zorunluluktur.Bir cevap yazın