ISO 9001 2015 Eğitimi

ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi küçük veya büyük şirketlerin, firmaların, Yönetim Sistemlerini;  sistematik, kuralları tanımlı,  tanımlanan kurallara bağlı, tanımlanan kuraların çağın gereği şekilde revize edildiği ve uygulanarak sürekliliğinin sağlandığı şekilde yürüttüklerinin bağımsız bir şekilde denetlendiğiniz belirten belgenin ismidir. Özellikle bu denetlemenin 3. Kişilerce yapılması büyük önem taşır. Bu sayede bu belgeye sahip olan firmalar müşteriler tarafından güvenilir olarak nitelendirilebilir. Bu belge ISO belgelerinin en bilindik olanı olarak bilinir. Doğal olarak da en çok ilgi gören belge bu belgedir.

ISO 9001 2015 Belgesi Ne İşe Yarar?

ISO 9001 2015 EğitimiÖncelikle bilinmelidir ki ISO belgelerinin hiçbirisi gelişigüzel bir şekilde duvara asılacak belgeler değildirler. Bu belgeler sizin belli kriterleri sağladığınızın kanıtıdır. Özellikle de ISO 9001: 2015 belgesi de şirketinizde kalite yönetim sisteminin gayet sorunsuz bir şekilde işlediğini gösterir.

Bu belge belli bir ürüne veya yapılan hizmete verilen bir belge değildir. Bu belge şirketlerin ve firmaların genel olarak tamamına verilir. Yani bu belge ile bir ürünün değil tüm şirketin güvenilirliği anlaşılabilir. Yani aslında test edilen de şirketin bütün faaliyetleridir. Örneğin, satış, satın alma, insan kaynakları, iletişim, dokümantasyon, sevkiyat, üst yönetimin değerlendirmeleri, müşteri memnuniyeti, tasarım ve geliştirme, vb. bütün faaliyetler bu testin kapsama alanı içindedir. Bütün bu saydığımız aşamalarda başarı ve standartlara uygunluk önemlidir. ISO belgelerinin tamamı için bu geçerlidir. Fakat öbür yandan ISO 9001:2015 daha çok yönetim sistemleri ile ilgilidir.

Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

Müşteri beklentisinin aşılmasını hedefleyen, ekip çalışmasını destekleyen, tüm birimlerin ve faaliyetlerin gözden geçirilmesini ve iyileştirilmesini amaçlayan bir yönetim sistemine kalite yönetim sistemi denir. Müşterinin aklındaki kaliteyi önce yakalamak daha sonra ise bu beklentiyi dahi aşmayı hedefler. Kalite genel olarak daha geniş kapsamda ele alınmalıdır. Daha sonra ise bu kalitenin arttırılması için belli süreçlerin, standartların sağlanması önemlidir. İşte bu standartların sağlandığını belgeleyen belge ISO 9001: 2015 tir. Bu belgenin alınması için bütün şartların sağlanması ve sonra ise bağımsız bir belgelendirme şirketine başvurmak gerekiyor. Bu konuda iletişim bölümünden bizlere ulaşarak eğitimlerinize başlayabilirsiniz.Bir cevap yazın