Kalite Yönetim Sistemi

Kalite Yönetim Sistemi; Sanayi devrimi ve teknolojinin gelişmesi ile beraber dünyadaki ticaret çok büyük bir hızla artış göstermeye başlamıştır. Artık dünyanın herhangi bir yerindeki bir ürüne istediğimiz rahatlıkta ulaşabiliyoruz.

Kalite Yönetim SistemiYaşanan bu gelişmeler sonucunda üretim yapan kuruluşlarda büyük bir hızla artış göstermeye başlamışlardır. Fakat artık üretim yapan firmaların her açıdan kendilerini geliştirmeleri ve sürekli olarak değişen dengelere ayak uydurmaları gerekmektedir. Çünkü hızla gelişen dünyamızda da tüketiciler artık son derece bilinçli ve bilgili hale gelmişlerdir. İnsanlar artık kaliteli ve sağlıklı ürünleri kullanmaya başlamışlardır. Piyasada çok fazla firmanın olmasından ve pazarlarında genişlemesinden dolayı büyük bir rekabet ortamı oluşmuştur. Artık üretici firmalar çeşitli pazarlama stratejileri geliştirerek ticaret hacimlerini genişletmeye başlamışlardır. Büyüyen bu üretim ağında belirli standartların getirilmesi adına birçok adım atılmıştır. Her ülke kendi içlerinde belirli standart kaliteleri belirlemiş olsalar da uluslararası her alanda geçerliliği olan kalitelere olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaya başlamıştır. Bunun sonucunda ise Dünya Standardizasyon Örgütü tarafından (ISO) geliştirilen iso belgeleri piyasaya sunulmuştur. Bu standartlar ürünlerin denetimlerini yaparak tüketicilere kaliteli bir şekilde ulaşmalarını sağlamak adına çıkartılmıştır. iso belgeleri uluslararası her alanda geçerliliği olan sertifikalar dır. Bu belgelerin en yaygın olanlarından biride iso 9001 kalite yönetim sistemidir.

ISO 9001 kalite yönetim sistemi firmaların üretim aşamalarında ürünün en küçük halinden son halini alana kadar her alanda denetlenip hizmet vermelerini amaçlamak adına çıkartılmıştır. Bu standarttın amacı müşterilerin kalite hizmet almasını hedeflemektir. Ayrıca standart şirketlerin kendilerini geliştirmeleri açısından da son derece önemli bir konumdadır. Şirketlerin müşterileri ile olan ilişkilerinde son derece önemli bir yere sahip olan iso 9001 birçok ülke tarafından kabul görmüş ve onaylanmıştır. Bu standartta sahip kuruluşlar uluslararası her alanda kolaylıkla pazarlara girebilir ve ticaretlerini sürdürebilirler.Bir cevap yazın