Kosher Belgesi

KOSHER BELGESİ

Dünya üzerinde birçok toplum ve din bulunmaktadır. Bu toplumların ve dinlerinde kendilerine göre uymaları gereken belirli kurallar vardır. Dinlerinin yasakladığı ürünleri kullanmamak o dine sahip kişiler için çok önemli bir kuraldır. Bizim dinimiz olan islamdaki haram gibi diğer dinlerinde yasaklamış olduğu birçok ürün vardır. Musevilik inancına sahip olan insanlarında inançları gereği birçok ürünü kullanmadığı biliyoruz. Musevi inancına sahip insanlar tüketicilerinin sağlıklı ve inançlarına uygun ürünler tüketebilmeleri için bir standart oluşturmuşlardır. Bu belgenin adı da kosherdir.

KOSHER NEDİR?

Kosher belgesi Musevi inanışına göre kullanılabilir ürünleri belgelendirmek için ortaya çıkartılmış. Kosherin anlamı İbranicede uygun anlamında kullanılmaktadır. Kosher belgesine sahip bir kuruluş üretim aşamasında Musevi din adamları yani hahamlar tarafından denetlenir ve kontrol edilirler. Kosher belgesinin amacı dini gerekliliklerinin yerine getirilmesinin yanında tüketiciye sağlıklı ve kaliteli hizmet sunulmasıdır. Bu standart günümüzde birçok üründe kullanılan bir standarttır. Yahudilerin yanı sıra son zamanlarda Müslüman kesimde kosher belgesi bulunan ürünleri raflarda aramaktadır. Çünkü islam inancında olduğu gibi Musevilik inancında da domuz ve domuz ürünleri kullanılması yasaktır. Bu nedenle kosherin piyasadaki bir hayli yüksektir. Kosher belgesine sahip bir ürün tüm aşamalarında kontrolden geçmiş ve tüketiciye sağlıklı bir şekilde gönderilmiştir. Kalite bakımından da üstünlüğü gözle görülebilir bir orandadır. Kosher belgesinde titizlik her zaman çok önemlidir. Örneğin işletmeniz içerisinde ölü veya canlı tek bir böceğe rastlandığı an belgeniz hemen iptal edilir. Tüketicilerin gözünde kosher belgesi son derece güvenilir bir standarttır. Kosher belgesi sadece Yahudiler için olmadığını birçok alanda kanıtlamıştır. Müslümanlar, vejetaryenler, veganlar ve sağlık sorunları olan insanlar içinde son derece kullanışlı ve güvenilir bir standarttır.

KOSHERİN FAYDALARI

Satışlarınızın yükselmesine imkân sunacaktır.,Kaliteli ve sağlıklı hizmet sunmanızı sağlar.Musevilik inancına sahip insanlar için bütün gerekliliği yerine getirmiş olursunuz.Ayrıca islam inancına sahip insanlar içinde bu sertifika güvenilir alışverişin kaynağıdır.Uluslararası pazarlara girmenize ve buralarda güvenilirlik kazanmanıza olanak sunar.
Birçok pazarda rekabet üstünlüğü kazanmanıza yardımcı olur.
Kaliteli ve sağlıklı ürünler sunmak müşterilerinizin gözünde saygınlık kazanmanızı sağlar.Bilinçli ve eğitimli personel sayesinde üretim alanlarında kendinizi geliştirirsiniz.Birçok kesime hitap ederek şirketinizin genişlemesini ve büyümesini hızlandırmış olursunuz.
Kosher denetimleri dört ana unsurdan oluşmaktadır. İşte o unsurlar;

Böcekle mücadele; Yukarıda yazımızda da bahsettiğimiz gibi işletme içerisinde herhangi bir alanda ölü ya da canlı tekbir böcek bile bulunursa o işletmenin belgesi derhal elinden alınır. Bu kural çok katı bir kuraldır ve asla taviz verilmez.
Üretim haham tarafından başlatılır; Üretim Yahudi din adamları yani hahamlar tarafından başlatılır bu inanış üretimin kutsal olması amacı ile yapılıyor.
Passover Bayramı; Yahudi inancında hamursuz bayramı diye bir inanış vardır. 8 gün süren bayram boyunca hamurlu ürünler tüketmeleri yasaktır. Bu sebeple üretim yapan firmalar denetlenir ve herhangi bir unlu mamul kullanmamalarına dikkat edilir.
Etiket ; Kosher etiketlerini hazırlarken kosher sertifikasyon yetkilerinin onayı ve yardımı alınarak yapılmalıdır.